Taiwan Semiconductor Corporation 5.0SMDJ17A
Part No.:
5.0SMDJ17A
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Datasheet:
Chuangxin Cloud5.0SMDJ17A.pdf
Description:
5000W, 19.9V, 5%, UNIDIRECTIONAL
Manufacturer:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
181A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)