Littelfuse Inc. 5.0SMDJ16AS
Part No.:
5.0SMDJ16AS
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin Cloud5.0SMDJ16AS.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214 TR13
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
5.0SMDJxxS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
192.3A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)