Delevan 4590R-153J
Part No.:
4590R-153J
Manufacturer:
Delevan
Category:
Fixed Inductors
Package:
Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud4590R-153J.pdf
Description:
FIXED IND 15UH 5.76A 20 MOHM TH
Manufacturer:
Delevan
Series:
4590R
Package/Case:
Axial
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
15 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
5.76 A
Current - Saturation (Isat):
4.3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
20mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)
Height - Seated (Max):
Datasheet:
Chuangxin Cloud4590R-153J.pdf
1. How to order 4590R-153J on Chuangxin Cloud?
3. Are the 4590R-153J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 4590R-153J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 4590R-153J.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 4590R-153J pin diagram, 4590R-153J datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 4590R-392K 4590R-333K 4590R-104K 4590R-105K 4590R-107K
Part Number 4590R-392K 4590R-333K 4590R-104K 4590R-105K 4590R-107K
Manufacturer Delevan Delevan Delevan Delevan Delevan
Series 4590R 4590R 4590R 4590R 4590R
Package/Case Axial Axial Axial Axial Axial
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Material - Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH 15 µH
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 5.76 A 5.76 A 5.76 A 5.76 A 5.76 A
Current - Saturation (Isat) 4.3A 4.3A 4.3A 4.3A 4.3A
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DC Resistance (DCR) 20mOhm Max 20mOhm Max 20mOhm Max 20mOhm Max 20mOhm Max
Q @ Freq - - - - -
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz
Features - - - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size / Dimension 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm)