SMC Diode Solutions 3.0SMI110CA
Part No.:
3.0SMI110CA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMI110CA.pdf
Description:
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
3.0SMI
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
110V
Voltage - Breakdown (Min):
122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.9A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)