Diodes Incorporated 3.0SMCJ58AQ-13
Part No.:
3.0SMCJ58AQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
32.1A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
1500pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)