Diodes Incorporated 3.0SMCJ36CA-13
Part No.:
3.0SMCJ36CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ36CA-13.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
3.0SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
51.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)