Diodes Incorporated 3.0SMCJ33CAQ-13
Part No.:
3.0SMCJ33CAQ-13
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
33V
Voltage - Breakdown (Min):
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
56.3A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)