Diodes Incorporated 3.0SMCJ28AQ-13
Part No.:
3.0SMCJ28AQ-13
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ28AQ-13.pdf
Description:
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
28V
Voltage - Breakdown (Min):
31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
66.1A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
Capacitance @ Frequency:
1800pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)