Diodes Incorporated 3.0SMCJ26CAQ-13
Part No.:
3.0SMCJ26CAQ-13
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
71.3A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)