Diodes Incorporated 3.0SMCJ24CA-13
Part No.:
3.0SMCJ24CA-13
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ24CA-13.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Series:
3.0SMCJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
77.1A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)