Diodes Incorporated 3.0SMCJ20AQ-13
Part No.:
3.0SMCJ20AQ-13
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ20AQ-13.pdf
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
92.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
Capacitance @ Frequency:
3300pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)