Diodes Incorporated 3.0SMCJ18CAQ-13
Part No.:
3.0SMCJ18CAQ-13
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ18CAQ-13.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR PP
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
102.7A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)