Diodes Incorporated 3.0SMCJ17CA-13
Part No.:
3.0SMCJ17CA-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ17CA-13.pdf
Description:
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
3.0SMCJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
108.7A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)