Diodes Incorporated 3.0SMCJ170CA-13
Part No.:
3.0SMCJ170CA-13
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ170CA-13.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
10.9A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)