Diodes Incorporated 3.0SMCJ160CA-13
Part No.:
3.0SMCJ160CA-13
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ160CA-13.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
160V
Voltage - Breakdown (Min):
178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11.6A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)