Diodes Incorporated 3.0SMCJ14AQ-13
Part No.:
3.0SMCJ14AQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin Cloud3.0SMCJ14AQ-13.pdf
Description:
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
14V
Voltage - Breakdown (Min):
15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
129.3A
Power - Peak Pulse:
3000W (3kW)
Power Line Protection:
Yes
Applications:
Capacitance @ Frequency:
3500pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)