Microchip Technology 25CS640-H/SN
Part No.:
25CS640-H/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Chuangxin Cloud25CS640-H/SN.pdf
Description:
IC EEPROM 64KBIT SPI 8SOIC
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
64Kbit
Memory Organization:
8K x 8
Memory Interface:
SPI
Clock Frequency:
10 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
4ms
Access Time:
40 ns
Voltage - Supply:
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TA)