Microchip Technology 24LC025-I/P
Part No.:
24LC025-I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Chuangxin Cloud24LC025-I/P.pdf
Description:
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
2Kbit
Memory Organization:
256 x 8
Memory Interface:
I2C
Clock Frequency:
400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page:
5ms
Access Time:
900 ns
Voltage - Supply:
2.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)