Microchip Technology 24AA044T-E/ST
Part No.:
24AA044T-E/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Memory
Package:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Description:
IC EEPROM 4KBIT I2C 1MHZ 8TSSOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Memory Type:
Non-Volatile
Memory Format:
EEPROM
Technology:
EEPROM
Memory Size:
4Kbit
Memory Organization:
256 x 8 x 2
Memory Interface:
I2C
Clock Frequency:
1 MHz
Write Cycle Time - Word, Page:
5ms
Access Time:
400 ns
Voltage - Supply:
1.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)