Amphenol ICC (FCI) 20021521-00020C4LF
Part No.:
20021521-00020C4LF
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud20021521-00020C4LF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
Series:
Minitek127® 20021521
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
20
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Push-Pull
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.220" (5.60mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Plastic
Features:
Keying Slot, Pick and Place
Current Rating (Amps):
1A per Contact