Amphenol ICC (FCI) 20021321-00014C4LF
Part No.:
20021321-00014C4LF
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud20021321-00014C4LF.pdf
Description:
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD
Series:
Minitek127® 1.27mm
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
14
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.177" (4.50mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C