Amphenol ICC (FCI) 20021121-00026T4LF
Part No.:
20021121-00026T4LF
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud20021121-00026T4LF.pdf
Description:
CONN HEADER SMD 26POS 1.27MM
Series:
Minitek127® 1.27mm
Packaging:
Tube
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
26
Row Spacing - Mating:
0.050" (1.27mm)
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Surface Mount
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.120" (3.05mm)
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Contact Material:
Copper Alloy
Insulation Material:
Thermoplastic
Features:
Current Rating (Amps):
1A per Contact