Delevan 1641-103J
Part No.:
1641-103J
Datasheet:
Chuangxin Cloud1641-103J.pdf
Description:
FIXED IND 10UH 228MA 1.62 OHM TH
Material - Core:
Iron
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
228 mA
Current - Saturation (Isat):
228mA
DC Resistance (DCR):
1.62Ohm Max
Q @ Freq:
50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
46MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)
Height - Seated (Max):
Datasheet:
Chuangxin Cloud1641-103J.pdf
1. How to order 1641-103J on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1641-103J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1641-103J?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1641-103J.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1641-103J pin diagram, 1641-103J datasheet?
Type Molded Molded Molded Molded Molded
Material - Core Iron Iron Iron Iron Iron
Inductance 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH 10 µH
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Current Rating (Amps) 228 mA 228 mA 228 mA 228 mA 228 mA
Current - Saturation (Isat) 228mA 228mA 228mA 228mA 228mA
Shielding Shielded Shielded Shielded Shielded Shielded
DC Resistance (DCR) 1.62Ohm Max 1.62Ohm Max 1.62Ohm Max 1.62Ohm Max 1.62Ohm Max
Q @ Freq 50 @ 7.9MHz 50 @ 7.9MHz 50 @ 7.9MHz 50 @ 7.9MHz 50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant 46MHz 46MHz 46MHz 46MHz 46MHz
Ratings - - - - -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C -55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz 7.9 MHz
Size / Dimension 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)