Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5SMC350A-E3/57T
Part No.:
1.5SMC350A-E3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
Chuangxin Cloud1.5SMC350A-E3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 300VWM 482VC SMC
Manufacturer:
Series:
1.5SMC, TransZorb®
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
300V
Voltage - Breakdown (Min):
333V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
482V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)