Vishay General Semiconductor - Diodes Division 1.5SMC300A-E3/57T
Part No.:
1.5SMC300A-E3/57T
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
Chuangxin Cloud1.5SMC300A-E3/57T.pdf
Description:
TVS DIODE 256VWM 414VC SMC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
1.5SMC, TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
256V
Voltage - Breakdown (Min):
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
414V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)