Bourns Inc. 1.5SMC12A
Part No.:
1.5SMC12A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
Chuangxin Cloud1.5SMC12A.pdf
Description:
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO214AB
Manufacturer:
Bourns Inc.
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10.2V
Voltage - Breakdown (Min):
11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
91A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)