Diodes Incorporated 1.5KE6.8A-T-F
Part No.:
1.5KE6.8A-T-F
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Datasheet:
Chuangxin Cloud1.5KE6.8A-T-F.pdf
Description:
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
5.8V
Voltage - Breakdown (Min):
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
143A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)