STMicroelectronics 1.5KE100A
Part No.:
1.5KE100A
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
Chuangxin Cloud1.5KE100A.pdf
Description:
TVS DIODE 85.5VWM 178VC DO201
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
1.5KE, TRANSIL™
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85.5V
Voltage - Breakdown (Min):
95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
178V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
56A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
1150pF @ 1MHz