Hammond Manufacturing 1418N4S16
Part No.:
1418N4S16
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4S16.pdf
Description:
BOX STEEL GRAY 48"L X 36"W
Packaging:
Case
Size / Dimension:
48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm)
Height:
16.000" (406.40mm)
Area (L x W):
1728in² (1.115 m²)
Material:
Metal, Steel
Color:
Gray
Ratings:
IP66, NEMA 3R,4,12,13, UL-508
Material Flammability Rating:
Datasheet:
Chuangxin Cloud1418N4S16.pdf
1. How to order 1418N4S16 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1418N4S16 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1418N4S16?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1418N4S16.
7.How to contact us to get technical supports, such as 1418N4S16 pin diagram, 1418N4S16 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1418N4S16CR6 1418N4S16C10 1418N4S16B6 1418N4S16B8 1418N4S16C8
Part Number 1418N4S16CR6 1418N4S16C10 1418N4S16B6 1418N4S16B8 1418N4S16C8
Series 1418 1418 1418 1418 1418
Packaging Case Case Case Case Case
Product Status Active Active Active Active Active
Container Type Box Box Box Box Box
Size / Dimension 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm) 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm) 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm) 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm) 48.000" L x 36.000" W (1219.20mm x 914.40mm)
Height 16.000" (406.40mm) 16.000" (406.40mm) 16.000" (406.40mm) 16.000" (406.40mm) 16.000" (406.40mm)
Area (L x W) 1728in² (1.115 m²) 1728in² (1.115 m²) 1728in² (1.115 m²) 1728in² (1.115 m²) 1728in² (1.115 m²)