ULTRAVOLT / Advanced Energy 1/16A12-P4
Part No.:
1/16A12-P4
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Category:
DC DC Converters
Package:
11-DIP Module
Datasheet:
Chuangxin Cloud1/16A12-P4.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 62V 4W
Manufacturer:
ULTRAVOLT / Advanced Energy
Series:
UltraVolt® A
Package/Case:
11-DIP Module
Packaging:
Bulk
Type:
High Voltage - Non-Isolated Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
11V
Voltage - Input (Max):
16V
Voltage - Output 1:
62V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
64mA
Power (Watts):
4 W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 65°C
Efficiency:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
CE, cURus
Standard Number:
60950-1; 62368-1
Datasheet:
Chuangxin Cloud1/16A12-P4.pdf
1. How to order 1/16A12-P4 on Chuangxin Cloud?
3. Are the 1/16A12-P4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1/16A12-P4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 1/16A12-P4.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as 1/16A12-P4 pin diagram, 1/16A12-P4 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 15FL12-12W-I/O-RB 1/16A12-P4-I5 15A12-P4 10A12-P4 15A24-P15
Part Number 15FL12-12W-I/O-RB 1/16A12-P4-I5 15A12-P4 10A12-P4 15A24-P15
Series UltraVolt® A UltraVolt® A UltraVolt® A UltraVolt® A UltraVolt® A
Package/Case 11-DIP Module 11-DIP Module 11-DIP Module 11-DIP Module 11-DIP Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Number of Outputs 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Min) 11V 11V 11V 11V 11V
Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
Voltage - Output 1 62V 62V 62V 62V 62V
Voltage - Output 2 - - - - -
Voltage - Output 3 - - - - -
Voltage - Output 4 - - - - -
Current - Output (Max) 64mA 64mA 64mA 64mA 64mA
Power (Watts) 4 W 4 W 4 W 4 W 4 W
Voltage - Isolation - - - - -
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
Operating Temperature -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C -40°C ~ 65°C