Amphenol ICC (FCI) 10143734-010LF
Part No.:
10143734-010LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud10143734-010LF.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 1.27MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek MicroSpace™ 1.27mm
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
10
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing:
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Latch Lock
Color:
Black
Features:
Terminal Position Lock (TPA)
Insulation Material:
Thermoplastic
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C