Amphenol ICC (FCI) 10142632-016LF
Part No.:
10142632-016LF
Datasheet:
Chuangxin Cloud10142632-016LF.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 16POS 1.27MM
Series:
Minitek MicroSpace™ 1.27mm
Number of Positions:
16
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.096" (2.43mm)
Color:
Black
Features:
Terminal Position Lock (TPA)
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C