Amphenol ICC (FCI) 10142632-013LF
Part No.:
10142632-013LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud10142632-013LF.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 13POS 1.27MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek MicroSpace™ 1.27mm
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
13
Pitch:
0.050" (1.27mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.096" (2.43mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Color:
Black
Features:
Terminal Position Lock (TPA)
Insulation Material:
Thermoplastic
Operating Temperature:
-40°C ~ 130°C