Amphenol ICC (FCI) 10118940-032LF
Part No.:
10118940-032LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud10118940-032LF.pdf
Description:
CONN HOUSING 32POS 2MM CRIMP
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek®
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
32
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Latch Lock
Color:
Black
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C