Amphenol ICC (FCI) 10073599-046LF
Part No.:
10073599-046LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud10073599-046LF.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 46POS 2.00MM
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Minitek® 2.00mm
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
46
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Latch Lock
Color:
Black
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C