Amphenol ICC (FCI) 10061913-123CLF
Part No.:
10061913-123CLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud10061913-123CLF.pdf
Description:
CONN PCI EXP FMALE 164POS 0.039
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
PCI Express™
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
11; 71
Number of Positions:
164
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Read Out:
Dual
Features:
Board Guide, Locking Ramp, Pick and Place, Solder Retention
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
Flash
Contact Type:
Cantilever
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C