Amphenol ICC (FCI) 10035388-900LF
Part No.:
10035388-900LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
Chuangxin Cloud10035388-900LF.pdf
Description:
CONN EDGE DUAL FML 28POS 0.100
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Power Edge
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
Non Specified - Dual Edge
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
28 (Power)
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.100" (2.54mm)
Read Out:
Dual
Features:
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Cantilever
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-5°C ~ 105°C